ABC wynajmu samochodów część II

Dodatkowe wyposażenie Jeśli wyjeżdżamy na wakacje z rodziną i chcemy się tam zdecydować na wynajem samochodu to oczywiście trzeba pomyśleć także o jakimś dodatkowym wyposażeniu. Właściwie wszystkie wypożyczalnie mają obecnie wiele ciekawych propozycji, jeśli chodzi o propozycje dodatków, które można będzie wykorzystać w trakcie jazdy. Praktycznie klasyką będą takie elementy jak telefon, wi-fi, foteliki dla dziecka czy nawigacja. Ale to nie koniec, ponieważ wiadomo, że oczekiwania klientów są coraz większe i wypożyczalnie muszą się starać na to oczekiwanie odpowiadać. Dlatego te dodatki, które są coraz częściej w ofercie wypożyczalni to również konsole do gier czy mini telewizory. Uważaj na ukryte koszty Ukryte koszty to takie pojęcie, które dotyczy praktycznie każdej branży. Warto wiedzieć jak się przed nimi uchronić również w wypożyczalni samochodów.

1) Kwota końcowa wynajmu – sprawdzając kwotę warto sprawdzić czy zawiera ona w sobie podatek VAT, który musimy zapłacić. Zazwyczaj będzie doliczony przy podanej nam kwocie, ale warto to dodatkowo sprawdzić.

2) Opłaty przygotowawcze – to najczęściej takie opłaty, które związane są z przygotowywaniem samochodu do wynajmu. Może to być mycie, tankowanie czy uzupełnienie płynów. Taka opłata będzie wahać się między 50 a 100 złotych. Warto zajrzeć do cennika i zobaczyć jak ta kwota się kształtuje.

3) Limit kilometrów – większość firm daje obecnie auta bez limitów, jeśli chodzi o kilometry. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są jeszcze wyjątki i przed wypożyczeniem warto się w tym zakresie upewnić.

4) Mycie samochodu – każda wypożyczalnia powinna nam podstawić czyste auto. Warto jednak sprawdzić czy przypadkiem nie będziemy obciążeni opłatą, gdy takiego auta sami potem nie umyjemy.

5) Udział własny w szkodzie komunikacyjnej – jeśli w czasie wypożyczenia dojdzie do jakieś stłuczki z naszej winy to musimy się liczyć z tym, że możemy ponieść pewną opłatę w ramach udziału własnego w szkodzie. Tutaj niestety niektóre firmy starają się podjąć takie działania, które próbują wyciągnąć z klientów pieniądze na naprawę, która w rzeczywistości nie powinna być wykonywana po takim wypożyczeniu, ponieważ problem istniał wcześniej.

Ubezpieczenie samochodu Auta, które są nam wypożyczane z reguły mają pełny pakiet ubezpieczeniowy. Jednak nie będzie to znaczyło, że możemy sobie jeździć bez żadnych obaw i bez ograniczeń. W większości firm bowiem mamy tą opłatę w ramach udziału własnego w szkodzie. Jeśli tego chcemy uniknąć to oczywiście warto wpłacić dodatkowo pewną kwotę, dzięki której nie będziemy obciążeni, jeśli dojdzie do wypadku z naszej winy.

Autor

Dawid Bąk

Właściciel agencji monitorującej ruch turystyczny w Krakowie, na podstawie czego tworzy najlepsze oferty zwiedzania najpopularniejszych miejsc dla turystów.