O czym pamiętać korzystając z samochodu w Krakowie?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy Kraków jest miastem umożliwiającym wypożyczenie samochodu, nie powinny mieć żadnych wątpliwości w tym zakresie. Liczba firm, które świadczą tego rodzaju usługi jest imponująca, a do tego zdecydowana większość oferuje możliwość dostarczenia wynajmowanego samochodu w miejsce wskazane przez klienta, choć oczywiście, wiąże się to z dodatkową opłatą. Przed nawiązaniem współpracy z którymś ze wspomnianych podmiotów nie zaszkodzi zresztą, jeśli zapoznamy się z prezentowanymi w Internecie ofertami przynajmniej kilku firm, ułatwi nam to bowiem znalezienie tej, którą można uznać za najbardziej atrakcyjną.

Oferty cenowe bywają dość zróżnicowane, a sam koszt wynajmu waha się w granicach od 60 do 300 złotych na dobę. Wiele zależy od tego, jaki jest standard i klasa auta, choć nie można zapominać i o tym, że na jego cenę wpływ ma również to, na jak długo chcemy wynająć samochód. Wśród dodatkowych opłat należy zaakcentować kaucję zwrotną w wysokości wahającej się od 500 do 1000 złotych. Należy też liczyć się z tym, że przed wydaniem nam samochodu zostaniemy poproszeni o przedstawienie ważnego prawa jazdy i dowodu osobistego. Samo poruszanie się po Krakowie samochodem nie jest przesadnie skomplikowane, choć z pewnym wyprzedzeniem warto zapoznać się zarówno z informacjami na temat stref ograniczonego ruchu, jak i parkowania.

Na uwagę zasługuje to, że do ścisłego centrum można wjechać tylko ze specjalnym pozwoleniem wydawanym przez władze miasta. Nie można też zapominać o tym, że w strefie B konieczne jest przestrzeganie dość radykalnego ograniczenia prędkości wynoszącego 20 kilometrów na godzinę. Warto o tym pamiętać, system monitoringu działa bowiem na zasadzie podobnej do tej, na jakiej działają fotoradary i jest dość szczelny. Strefa B obejmuje też obszary dostępne wyłącznie dla pieszych i rowerzystów i nie warto sprawdzać, czy uda się nam wjechać na nie tylko na moment. Również strefa C ma swoje ograniczenia czasowe.

Autor

Alicja Kuna

Z wykształcenia kulturoznawca, pracuje jako przewodnik wycieczek po Krakowie oraz jego okolicach.