ABC wynajmu samochodów część I

Udając się do wypożyczalni po samochód wielu z nas nie wiem jak procedura wygląda i nie wszystko co będzie trzeba załatwić będzie dla nas jasne. Dlatego warto wiedzieć o pewnych kwestiach, które mogą stać się ułatwieniem dla osób, chcących wypożyczyć auto. Opłaty za wynajem W momencie, gdy rezerwujemy samochód telefonicznie czy mailowo dostaniemy między innymi informacje o tym jaka będzie koszt wynajmu. W tym miejscu jednak trzeba sprawdzić czy taka podana nam cena będzie obejmować podatek VAT w wysokości 23%. Zazwyczaj jest on w cenie, ale zapytać na pewno warta. Druga opłata, która zawsze będzie do poniesienia to kwestia depozytu.

Jego wysokość jest uzależniona od klasy auta, które będzie wypożyczone. W podstawowych najmniejszych pojazdach będzie to jakieś 500-700 złotych, ale w klasie C już około tysiąca a przy klasie D nawet w okolicach 2 tysięcy. Kwota pobierana na poczet depozytu będzie oczywiście zwrotna w momencie, gdy dojdzie do zwrotu samochodu i po oględzinach wszystko będzie dobrze. Czasami wypożyczalnie wymagają, by przynajmniej jednak opłata była kartą kredytową albo debetową. W takiej sytuacji gdy chodzi o depozyt pieniądze będą tak jakby zablokowane na naszym koncie w ramach preautoryzacji. W momencie, gdy dojdzie do zwrotu samochodu taka blokada będzie zdjęta i na nowo będziemy mogli z tych środków korzystać.

Jest to zwykła blokada, która nie wiąże się ze szczególnymi problemami. Jeśli kartą będziemy płacić za wynajem nie będzie to nastręczać większych trudności, ponieważ po prostu pieniądze zostaną z naszego konta pobrane. Chcąc wynająć auto należy pokazać dokument tożsamości oraz okazać dokument uprawniający do prowadzenia samochodów. W przypadku obywateli USA konieczne będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. To taki dokument, który uprawnia mieszkańców tamtego kraju do prowadzenia pojazdów mechanicznych za granicą. Jest to jednocześnie takie potwierdzenie, które wskazuje na to, że dana osoba posiada ważne prawo jazdy na terenie USA. Wynajmując auto na firmę należy się dodatkowo okazać dokumentami uprawniającymi do wynajmu prosto z firmy.

Autor

Mateusz Dąbrowski

Kierowca rajdowy, pasjonat długich samochodowych wycieczek.